Středisko a oddíly

Středisko

Vlčata

chlapci 7–11 let

608 162 809

vlcata.nmnm@skaut.cz

Berušky

dívky 7–11 let

607 832 624

berusky@skaut.cz

Naděje

11–15 let

602 392 505

nadeje@skaut.cz

RS NOCON

nad 15 let a dospělí

777 705 391

rs.nocon@skaut.cz

Jste zde

NÁPOVĚDA: Fotogalerie

NÁPOVĚDA: Fotogalerie

Příprava fotek v počítači

Nejdříve je třeba udělat z fotek výběr. Velké množství fotek může odradit uživatele, aby si je prohlédl všechny, a může tak vynechat ty fotky, které byste chtěli, aby viděl. Za optimální počty považuji okolo 30 z jednodenní akce, okolo 70 z víkendovky a okolo 100 za týden u delších akcí. Samozřejmě čísla jsou orientační a může být důvod i k jiným počtům. Hlavně by se neměly vyskytovat rozmazané a velmi podobné fotky.

Vybrané fotky je třeba otočit a zmenšit. Ideální velikost delší strany fotky je 1024 pixelů. Větší fotku na okénko nelze nahrát a je škoda dávat sem jen malé náhledy. ZMENŠUJTE KOPIE FOTEK. ORIGINÁLNÍ VELIKOST SI ZAZÁLOHUJTE!!!

Pokud nevíte, jak fotky jednoduše hromadně otočit a zmenšit, přečtěte si návod, jak to udělat v programu Picasa 3.

Založení fotogalerie

Nejdříve je třeba se přihlásit. Účet mohou zařídit členové střediskové rady. Odkaz na přihlášení naleznete v patičce webu (1).

Fotogalerii založíte přes Obsah >> Přidat obsah >> Fotogalerie (2). Otevře se vám formulář, do kterého vyplňte:

 • Název – kratší je lepší; do názvu nepište datum
 • Kategorie – většinou půjde o název oddílu (3), z jehož akce fotky jsou; pokud nevíte, dejte kategorii Středisko
 • Datum akce - povinné pole pro vložení data, ze kterého fotky pocházejí (4); podle tohoto data se potom fotogalerie řadí
 • Obrázek alba malý – zobrazuje se na hlavní stránce; ideálně rovnou nahrát čtverec (5)
 • Obrázek velký – zobrazuje se pod nadpisem alba; ideální rozměr je 984 × 339 pixelů (6) (nebo větší se stejným poměrem stran)
 • Popis – stručný popis fotogalerie (dobré by bylo, aby se tam vyskytlo místo a typ akce) (7)

Vkládání fotek

Fotky se vkládají přes OBRÁZKY Přidat soubor. Můžete vložit více fotek najednou. Omezení na 5 MB však způsobuje, že nelze nahrát celou galerii najednou, ale je třeba nahrávat cca po 10 fotkách. Pokud nahráváte fotek moc, nahrávání se přeruší a vy ani moc nepoznáte, že se to stalo. Vodítkem, že je něco špatně může být, že prohlížeč přestane načítat (8), přestože modré kolečko na webu běží dál (9) a nic jiného se tam neděje.

Pokud se vám podaří fotky nahrát, zobrazí se jejich malé náhledy, ke kterým lze připsat popisky. Jako popisek se zobrazí to, co je napsáno v poli „Nadpis“. (10)

Při nahrávání většího množství fotek, doporučuji po pár nahraných sadách fotogalerii uložit a pak teprve nahrávat dál. Pokud by se nahrávání kouslo, přijdete o vše od posledního uložení.

Úprava fotogalerie

Fotogalerii můžete dodatečně upravit, přes záložku „Upravit“ nad názvem fotogalerie (11). Můžete dopisovat popisky nebo přidávat/mazat obrázky. Můžete měnit i pořadí obrázků. Kliknutím na „Ukaž váhy řádků“ (12) se u obrázků objeví číslo jejich pořadí (13). Stačí změnit u obrázků, které chcete přesunout, ostatní se přizpůsobí automaticky.

Další nastavení

Pod nahranými fotkami je hromada dalších možností nastavení. Většinu netřeba nijak řešit, důležité jsou pouze poslední 2 – „Informace o autorovi“ a „Možnosti vydání“. (15)

Možnosti vydání (14)

 • Vydáno – pokud není zatržené, není fotogalerie dostupná (je pouze v administraci); standardně je zatržené a mělo by tak zůstat; odškrtávejte pouze, pokud chcete, aby fotogalerii nikdo nevidět (třeba dokud nedopíšete ke všem fotkám popisky)
 • Zobrazit na hlavní stránce – určuje, jestli se fotogalerie zobrazí na homepage ani na stránce kategorie (pouze pod odkazem fotogalerie v menu); standardně je zatržené a mělo by tak zůstat; zrušit zaškrtnutí je vhodné, pokud vkládáte nějakou archivní fotogalerii
 • Přilepit nahoru v seznamu – fotogalerie bude na hlavní stránce i na stránce kategorie stále na prvním místě a novější příspěvky se budou řadit až pod ni; standardně není zaškrtnuto a doporučuji používat jen ve velmi odůvodněných případech a jen dočasně

Informace o autorovi

 • Autor – vyplní se nick uživatele, který fotogalerii vložil; přepsáním nicku lze autora změnit (musí mít účet na Okénku)
 • Napsáno dne – určuje pořadí článků na hlavní stránce; při založení galerie se vyplní aktuální datum; chcete-li, aby se dříve vložená galerie zobrazila na hlavní stránce, přepište datum na aktuální (16)

autor: admin přidáno: 22. 11. 2013 22:00