Středisko a oddíly

Středisko

Vlčata

chlapci 7–15 let

739 991 271

vlcata.nmnm@skaut.cz

Berušky

dívky 6–15 let

602 501 628

berusky@skaut.cz

RS NORNO

nad 15 let

733 673 179

norno@skaut.cz

Naděje

skautský oddíl

archiv

1993 - 2024

RS NOCON

nad 15 let a dospělí

777 705 391

rs.nocon@skaut.cz

Jste zde

Vlčata a světlušky do roku 2011

Krátké shrnutí historie vlčat a světlušek z pera br. Jiřího Janíčka - Šerifa:
 
Vlčata a světlušky do roku 2011
 
Skauting se úspěšně rozvíjí již 30 let, když předtím procházel různými zákazy. Členů v Českém Junáku stále přibývá. Mám-li se na chvíli zamyslet nad tím, jak se vyvíjel, vlastně jak se dařilo vlčatům a světluškám v Novém Městě, tak to není moc snadné. Těch bratrů a sester vedoucích bylo za tu dobu opravdu hodně a nelze je všechny připomenout. Výhodné je ale to, že za tu dobu mohu posoudit průběžně výsledky výchovy dětí mezi 6. až 11. rokem. 
To, jakými prostředky lze ovlivnit chování a výchovu pouliční party kluků věděl již v roce 1935 br. Zdeněk Částek, kdy pod jeho vedením vznikla první " Vlčácká smečka" v našem městě. Nyní již nemuseli chlapci závidět starším junákům jejich schůzky, které mívaly v Koruně u Cihelňáku i jinde. Zjistili co musí splnit, aby se stali členy smečky vlčat, poznali význam slibového táboráku, hesla a zákonu. Vlčata se podíleli na stavbě zděné Mercedesky a později i na její obnově po válce. Dovolím si, zmínit se o br. Jiřím Brady, který považoval "  prožitá léta ve vlčatech před válkou za nejlepší ve svém životě". Vlčata se zúčastnili také prvního poválečného táboru na Moravci, kde pomáhali při žních. Smečka měla tři družiny - Jestřábi, Sovy a Stepní vlci. Vedl je br. Vlastimil Zelený, zástupcem byl br. Emil Staněk.
 Vzniká také dívčí kmen, jehož součástí je oddíl světlušek, které vedou studentky sestry Sylva Šmahlová a Marta Hejnová, později Látalová. Vedoucí dívčího kmene byla sestra MUDr. Jarmila Havlíková. Také světlušky se mohly poznávat na svých družinových schůzkách a letních táborech. Klubovnu měly v novoměstském zámku, Mercedeska byla po hitlerjungen zdevastovaná.
 V roce 1950 byl Junák opět zakázán. Byl jsem tehdy jako vlče, v družině Ledňáčků. Mohu říci, že v dalších létech jsme na skauting nezapomněli a velmi nám chyběl. Mercedeska, která byla dlouhou dobu neudržovaná, "uvítala " občas bývalé vlčata i skauty, kteří si v ní celí blažení, uvařili čaj nebo usmažili vajíčka. Umožnila jim to otevřená okna i okenice, které byly v dezolátním stavu. Když nás asi po dvou létech požádal lesník, dřívější vedoucí br. Jiří Bělohlávek, o natrhání jeřabin pro lesní zvěř, tak se stala silnice k Bezděkovu lemovaná tehdy jeřáby svědkem naší velké sklizně těchto plodů. 
Po osmnácti létech stačil, jednoho dubnového rána, malý plakátek na náměstí od br. Olivera Havlíka s výzvou k setkání zájemců o skauting a k Mercedesce přišlo vedle několika bývalých skautů kolem osmdesáti chlapců. Samostatný oddíl vlčat se utvořil v listopadu roku 1968 v počtu jednadvaceti členů. Měl jsem je na starosti spolu s br. Antonínem Špinarem. Zvolili si název Kolouši. V roce 1969 pod vedením učitelky sestry Jarmili Puchýřové - Svítilové bylo registrováno třicet dva světlušek, její zástupkyní byla Květoslava Janíčková. Schůzky probíhaly ve starém domku pana Sáblíka na konci ulice Malá a částečně v Mercedesce, která ale nebyla v dobrém stavu .V domku byla obyvatelná jen jedna místnost, neboť jinde byla schátralá podlaha a stropy. Občas se stalo, že se některé vlče propadlo do sklepa a tak nastalo jeho hledání. Vlčata a světlušky měli letní tábor v Podolí v roce 1969 a druhý v roce 1970, kdy my vedoucí jsme už od jara věděli, že bude poslední před dalším zrušením Junáka. Ale i tento proběhl zdárně. V následujících létech byly v Podolí tábory pionýrské. Vlivem bývalých skautů  probíhaly převážně ve skautském duchu. Na schůzku jsem bývalé Kolouchy pozval po šestnácti létech v roce 1986. Přišli ke mně domů téměř všichni a bylo to setkání velmi milé. 
V roce 1990 naše středisko dostalo, díky jednání sestry Marty Látalové, od městského úřadu malý domek, kde měly všechny družiny své klubovny. Mercedesku vlastnila pionýrská skupina, takže jsme ji nevyužívali. Vznikly dvě družiny vlčat. První vedl br. Josef Krupica, který svá Káňata a Havrany, za vydatné pomoci rowerů, vedl až do roku 2009. Další družinu vedl br. Petr Šustr. Světlušky pak sestra Zdeňka Šustrová a od konce roku 1990 převzala vedení na pět let sestra Marcela Krupicová. Také v okolních obcích vznikaly skautské oddíly, které se staly součástí našeho střediska. V oddílech byli spolu s junáky a skautkami také vlčata a světlušky. V Pohledci to byl oddíl Kamarádi, který vedla od roku 1990 sestra Eva Havlíková, od roku 1992 pak br. Martin Drápalík. V Řečici od roku 1990 Daleká cesta pod vedením br. Bohuslava Poula, v Radňovicích od roku 1991 Slunečno vedla sestra Magda Svobodová. Vedoucí vlčat v Novém Městě byli do roku 2011 Jiří Křehlík, Jiří Janíček -Šerif, Jiří Kinc - Georg a Michal Miko - Miky. Po táboře v roce 1995 vznikl samostatný roj světlušek - Berušky pod vedením sestry Marcely Loulové, od roku 1998 již jako Ondrákové. Od roku 1999  byli postupně vedoucími světlušek - Berušek Michaela Mahlová, Martina Zítková, Dana Albrechtová - Danny, Michal Kříž - Atty, Anna Strnadová a od roku 2011 sestra MUDr. Kristýna Koutenská - Vilík. V tomto období je program pestrý, kromě pravidelných táborů jsou pořádány každým druhým rokem pro vlčata a světlušky celostátní soutěže. Např. v roce 1996 se umístily naše světlušky v okresním kole na 1. místě v krajském na 7. místě. V roce 1998 v okresním kole světlušky a vlčata na 2. místě, v roce 2000 v celostátním kole Divadelní šestka vlčata na 1. místě, v okresním kole ve skautské zručnosti světlušky na 1. místě, vlčata na 2. místě. V tomto období pomáhali vlčata a světlušky nejednou v Bobrové při sběru brambor, řepy nebo kukuřice. Zato se jim dostalo jednou na táboře v Podolí vykrmené prasátko. Spolu se světluškami probíhalo jarní čištění studánek v Ochozi a s vlčaty pomáhali při Květinových dnech. Vysazovali stromky u Domanínku, podíleli se na akci Hrrr na ně - úklid města v Koruně, říčky Bezděčky. Nezastupitelnou úlohu ve vedení šestek měli a stále mají roweři a rangers. Vlčata a světlušky v nich mají dobré kamarády, kteří jsou jim vzorem a to není málo. 
Za těch mnoho let co skautuji jsem se přesvědčil o jeho zdravém působení na mládež, která si odnáší do života vstřícný vztah ke společnosti a přírodě. Na závěr si dovolím citovat  několik myšlenek od našich vedoucích vlčat a světlušek. Br, Emil Staněk: " Vidím je před sebou, chlapce osmi až desetileté, jak se se zájmem účastnili různých her, výprav a statečně odolávali noční tmě na Stezce odvahy v Ochozi a při hlídkách na táborech. Dnes už jsou z nich otcové dospělých dětí ... věřím, že při jejich náhodném setkání zahoří jim ve zraku staré srdečné heslo smečky - jsme jedné krve, ty a já! Vám, kteří dosud vnímáte tajemné volání rodné džungle a ctíte její zákony, dobrý lov! " 
Sestra MUDr. Marta Látalová: " Nám všem, kterým je skauting vlastně vyznáním, nikoliv spolkem, bylo a je jasné, že budoucnost nás všech je závislá na lidských srdcích a trvalých mravních hodnotách, bez kterých sebelepší systém nic nesvede. "
Bratr Josef Krupica: " Po těch létech, co jsem vedl vlčata nebylo lehké se od nich odloučit. Jsou opravdovou solí střediska. "
Také v posledních létech si vedou vlčata a světlušky dobře. Vím to hlavně z průběhů každoročních táborů. Opět velké díky jejich vedoucím oddílů a rowerům a rangers, kteří jim pomáhají. Každý rok přicházejí noví chlapci a děvčata do družin a někteří přestupují k junákům a skautkám. Připomínají mně pravidelné střídání vln v modrém moři. Přeji našemu středisku " Bílý štít ", aby i nadále úspěšně brázdilo vlnami času. 
 
P.S. Podrobnější údaje viz: Skautský almanach střediska " Bílý štít " rok 1999. 
 
Květen 2021 - Jiří Janíček - Šerif
 
Doplnění historie vedoucích:
Berušky - od roku 2019 vede Berušky Kateřina Horváthová - Ká
Vlčata - po Mikym přebrala vůdcování vlčat Michaela Žáková - Bashule a od roku 2021 Pavel Němec
autor: vilik přidáno: 02. 09. 2021 17:55