Středisko a oddíly

Středisko

Vlčata

chlapci 7–15 let

739 991 271

vlcata.nmnm@skaut.cz

Berušky

dívky 6–15 let

602 501 628

berusky@skaut.cz

RS NORNO

nad 15 let

733 673 179

norno@skaut.cz

Naděje

skautský oddíl

archiv

1993 - 2024

RS NOCON

nad 15 let a dospělí

777 705 391

rs.nocon@skaut.cz

Jste zde

Výročí dívčího skautingu v NMnM

Výročí dívčího skautingu v NMnM
Dívčí skauting v našem městě nemá tak dlouhou historii jako dívčí skauting český, kterému je letos 100 let. Tomu novoměstskému je letos teprve 70 let a je spojen se jmény MUDr. Jarmily Havlíkové - Svobodové, učitelky Marie Kružíkové - Buchtelové, Milady Řádkové - Zezulákové a MUDr. Marty Látalové - Hejnové. Hned po válce v červenci 1945 se zúčastnily skautky, spolu se skauty, pracovního žňového tábora na Moravci a další rok již tábořili samostatně u Matějovského rybníka.
 
tábor u Matějovského rybníka
 
Tehdy vznikaly družiny Vlčí máky, Lekníny, Kopretiny a Vřes - celkem 58 skautek. Sestra Jarmila Havlíková se stává velitelkou dívčího kmene pro oblast Horácko. Zákaz skautingu po roce 1948 znamenal pro vedoucí perzekuci, v případě sestry Havlíkové i věznění. Po jeho obnovení v letech 1968 - 1970 vznikly tři oddíly o počtu 77 členek. Vedoucí dívčího kmene byla MUDr. Marta Látalová a oddílů učitelky Jarmila Puchýřová, Blažena Špinarová a Jamila Puchýřová ml. Vyvrcholením jejich celoročních činností byly opět letní tábory v Podolí u Bobrové.
tábor v Podolí
V dalších letech až do roku 1989 byl skauting opět zakázán. Přesto měla, po delší dobu, družina Kopretin pod vedením sestry Milady Řádkové schůzky v duchu skautské výchovy, což bylo důležité pro navázání kontinuity v budoucnu. Koncem roku 1989 se zúčastnila sestra MUDr. Marta Látalová v Praze opětného obnovení Junáka. Jejím přičiněním získává skautské středisko v Novém Městě na Moravě klubovnu na ulici Malá. Vznikají dívčí oddíly nejen ve Městě ale i v Pohledci, Radňovicích a Řečici. V následujících letech si vedly novoměstské skautky v celoroční činnosti úspěšně. Některé z nich splnily vůdcovské zkoušky a mohli působit jako vedoucí družin a oddílů. Jejich vliv se pozitivně projevil i v rámci okresu, kraje i v Ústřední radě Junáka. Některé z nich se zúčastnily celosvětových setkání -  jamboree v Nizozemí, Švédsku a Velké Británii.
Současnou podobu skautingu ovlivnil i vývoj společnosti ve 20. i 21. století. Skautky a skauti od 11 let mohou vytvářet oddíly smíšené. Skauting ale stále nabízí možnost mladším chlapcům a děvčatům v oddělených družinách takový výchovný program, který jim v jejich věku vyhovuje nejvíce. V novoměstském středisku Bílý štít v současné době pracuje oddíl mladších skautek – světlušek s názvem Berušky pod vedením MUDr. Kristýny Koutenské a oddíl starších skautů a skautek Naděje, tedy smíšený, který vede sestra Anna Hubáčková. Dívčí skauting může být prostorem k objevování žití prostřednictvím skautské výchovy. Je třeba mu dávat dostatečný prostor a podporu. Věřím, že si naše skautky ve středisku Bílý štít i nadále povedou tak úspěšně jako dosud.
 
Jiří Janíček
autor: mlade přidáno: 23. 11. 2015 15:46